Előfordul, hogy B kategóriára jelentkezve az emberben még nincs kialakult kép, milyen típusú autót is szeretne vezetni, hiszen még nincs tapasztalata a különböző váltókkal. Sokakban azonban előbb-utóbb felmerül egy fontos döntés a váltótípus kiválasztásával kapcsolatban: automata vagy manuális váltós autót szeretne vezetni? Sokszor már otthon várja a használandó jármű, így nem is kérdés, mi a válasz. Mindkét váltótípusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, és a választás személyes preferenciáktól és igényektől függ. Ebben a cikkben öt pro és öt kontra érvet mutatunk be mindkét váltótípussal kapcsolatban.
Automata váltó
Mi szól mellette?
- Könnyű kezelhetőség: Az automata váltó könnyebb kezelhetőséget kínál, mivel nincs szükség a sebességváltásra és a kuplung pedál használatára. Ez különösen kezdők számára lehet kényelmes., hiszen a tanulási folyamat elején rengeteg figyelmet és energiát fordítanak a váltó helyes használatára. Ennek megszüntetésével lényegesen csökkenthetjük a balesetveszélyes helyzetek kialakulását.
- Kényelmes városi vezetés: Autósiskola Budapesten? Nem hangzik túl egyszerűen, azonban ha automata váltós autóval tanul vezetni az ember, a dugókban és városi közlekedés során az automata váltó egyszerűbb és kényelmesebb, mivel nincs szükség folyamatosan sebességeket váltani, így nem fájdul meg, vagy görcsöl be a vádlink.
- Csökkentett stressz: Az automata váltóval a vezetőnek kevesebb dologra kell figyelnie, így csökkenhet a stressz és a fáradtság hosszabb vezetés során, hiszen a folyamat legösszetettebb részét elvégzi helyettük az autó, így sokkal több figyelem fordulhat a közlekedésre.
- Simább gyorsulás: Az automata váltó simább gyorsulást és váltásokat eredményez, ami hozzájárulhat a komfortosabb vezetési élményhez és a hosszabb motor-élettartamhoz.
- Rövidebb tanulási Idő: Azok számára, akik csak az automata váltóval való vezetésre szeretnének koncentrálni, gördülékenyebben haladhatnak az órák, hiszen a bonyolult részeket nem kell elsajátítaniuk, így élvezetesebb is a folyamat.
- Korlátozott választék: Az automata váltós autók általában drágábbak, és kevesebb modell és típus közül lehet választani, főleg, ha valaki korlátozott büdzsével áll neki a keresésnek. A régi típusokkal érdemes vigyázni és olyan járművet keresni, amiben már kiforrott a váltó technológiája.
- Korlátozott vezetési lehetőség: Amennyiben valaki automata váltós autóval tesz sikeres forgalmi vizsgát, abban az esetben a jogosítványába ez bekerül, mint korlátozó tényező. Ez annyit jelent, hogy a szabályok szerint csak akkor vezethet legálisan manuális autót, ha egy ilyen típussal külön forgalmi vizsgát tesz. Ezt érdemes mindig előre mérlegelni!
- Képességek hiánya: Ha megszokjuk az automata váltós autót, nehézségünk lehet a kuplung és sebességváltás technikájával a későbbiekben, ami problémát okozhat külföldi utazások vagy különleges (vész)helyzetek során.
- Magasabb fogyasztás: Néhány esetben az automata váltós autók üzemanyag-fogyasztása magasabb lehet, mivel az automata rendszer néha kevésbé hatékonyan vált sebességeket.
- Élmény hiánya: Az automata váltóval vezetőknek kevesebb kreatív vezetési élményt nyújt a folyamat, hiszen a kontroll, miszerint mikor melyik sebességet választja, nem rajta múlik.
Manuális váltó
Szeretjük, mert:
- Általános készségek: A manuális váltó megtanulása során a vezető összetett feladatok elvégzését sajátítja el, így a figyelmét kellőképp meg tudja osztani szükség esetén. Nincs korlátozó tényező számukra, bármelyik autót képesek lesznek vezetni a későbbiekben.
- Gazdaságosabb üzemeltetés: A manuális váltós autók általában gazdaságosabbak lehetnek üzemanyag-fogyasztás szempontjából, mivel a vezető szabályozhatja a sebességfokozatokat.
- Rugalmasabb vezetés: Azok az emberek, akik ilyen típusú gépjárművet vezetnek, sokkal rugalmasabbak és sokoldalúbbak a különböző útviszonyokhoz és vezetési stílusokhoz való alkalmazkodásban.
- Szélesebb választék: Sokkal több lehetőség áll rendelkezésére azoknak, akik ilyen járművet szeretnének venni, hiszen a piac nagy részét ezek teszik ki, így könnyebb megtalálni az egyéni igényeknek megfelelő modellt.
- Képességek továbbvitelének lehetősége: A manuális váltóval szerzett készségek könnyebben átvihetők automata váltós autóvezetésre is, míg ez fordítva sajnos nem mondható el.
Igen ám…
- Nagyobb tanulási gátak: A manuális váltó megtanulása kezdetben nehezebb lehet, és időbe telhet, amíg a vezető magabiztosan és simán vált sebességeket. Ez sok idegességet és feszültséget szülhet, de mint minden tanulási folyamat során, itt is érdemes kitartóan és konzisztensen próbálkozni, hiszen idővel be tud épülni az újonnan szerzett tudás.
- Kényelmetlenebb városi vezetés: A városi közlekedés során gyakori sebességváltások szükségesek, amelyek a forgalomban kellemetlenségeket okozhatnak, úgymint görcsök a vádliban, rutintalan sofőröknél szorongás a váltás helyes kivitelezésétól, de ezek megszűnnek, ha az ember nem adja fel.
- Stressz és fáradtság: Hosszabb vezetés során a folyamatos sebességváltás és kuplung használat stresszes lehet, és fáradtságot okozhat, így érdemes átgondolni és megszervezni a nagyobb utakat, hogy a sofőr ki tudja pihenni mind a fizikai, mint a pszichés igénybevételt.
- Fókusz: Vezetés közben a vezetőnek több dologra kell figyelnie, mint az automata váltó esetében, ami jobb koncentrációs képességeket igényel, ugyanakkor az előző pontban kifejtettük ennek hátrányait.
- Hosszabb tanulási idő: Azoknak, akik ilyen autón akarnak jogosítványt szerezni Budapesten, érdemes figyelembe venni, hogy egy új készséget sajátítanak el, így egyénenként eltérő lehet a sikeres vizsgáig eltelő idő, hiszen olyan összetett mozdulatsorokat kell elsajátítaniuk, ahol minden érzékszervüket egyszerre használják és végtagjaikat külön mozgatják, ami borzasztóan megterhelő lehet az elején.
Leave A Comment